РЕПУБЛИКА СРПСКА
РЕПУБЛИЧКА УПРАВА ЗА ИНСПЕКЦИЈСКЕ ПОСЛОВЕ
ИНСПЕКТОРАТ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

11:58 14.05.2013

Ветеринарска инспекција

1. Коме се грађани могу обратити када је у питању накнада штете проистекле усљед провођења мјера у циљу сузбијања заразних болести животиња ?

Законом о ветеринарству Републике Српске („Службени гласник Републике Српске", број: 42/08 и 06/12) у члану 41. прописано је да Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске обезбјеђује власнику животиња накнаду за животиње које су биле убијене или заклане, као и за предмете и сировине који су били оштећени, покварени или уништени приликом реализације одређених мјера за сузбијање заразних болести.

Накнада се може остварити само у случајевима када је избијање заразне болести или сумње на заразну болест одмах пријављено, када је обављено обавезно превентивно вакцинисање у одређеним временским периодима, као и дијагностичко и друго испитивање животиња, ако су примијењене и све друге прописане и одређене мјере за спречавање и сузбијање болести и ако власник уплати накнаду за пружање ветеринарских услуга. О висини надокнаде одлучује Министарство на основу извјештаја комисије за процјену штете, коју формира Министарство.

2. Коме се грађани могу обратити уколико нису задовољни услугом ветеринара ?

Чланом 48. Закона о ветеринарству Републике Српске („Службени гласник Републике Српске", број: 42/08 и 06/12) прописано је да ветеринарске дјелатности дефинисане овим законом може обављати једино ветеринар, односно лице са завршеним ветеринарским факултетом са звањем дипломирани ветеринар или доктор ветеринарске медицине, а никако ветеринарски техничар који је лице са завршеном четворогодишњом средњом школом за ветеринарске техничаре који под контролом ветеринара обавља појединачне ветеринарске послове.

У случају примједбе на извршену ветеринарску услугу, ветеринарски инспектор у контроли провјерава да ли је интервенција извршена у прописаном року, да ли је извршена од стране стручног лица и да ли је за извршену ветеринарску интервенцију издата потврда на прописаном обрасцу, на којој морају бити наведене информације о извршеној ветеринарској интервенцији, као и о осталим извршеним услугама.

Ветеринарска инспекција нема надлежност да обавља надзор над стручним радом ветеринара и не може оцјењивати квалитет пружене услуге. У случају да грађанин сматра да му је нестручним радом ветеринара проузрокована штета, заштиту својих права и накнаду штете може тражити путем суда.

3. Ко је надлежан за збрињавање напуштених животиња и њихово уклањање са улице?

Законом о комуналној дјелатности ("Службени гласник Републике Српске", број: 124/11) у члану 2. тачка њ) прописано је да се као комунална дјелатност од посебног јавног интереса у смислу овог закона сматра и дјелатност зоохигијене. Дјелатност зоохигијене обухвата хватање и збрињавање напуштених и угрожених домаћих животиња (кућних љубимаца), превожење и смјештај у посебно изграђене објекте за те намјене (азил), исхрана и ветеринарска заштита, еутаназија старих животиња и сигурно уклањање животињских лешева са јавних површина и санацију терена, као и управљање објектима за смјештај животиња.

У складу са чланом 33. став 1. овог закона инспекцијски надзор, односно контролу, у овом случају врши комунална полиција јединице локалне самоуправе. Такође, надлежни орган јединице локалне самоуправе издаје одобрење за формирање прихватилишта за животиње, а у складу са чланом 30. тачка 5. Закона о заштити и добробити животиња („Службени гласник Републике Српске", број: 111/08).

4. Коме се могу обратити због непрописног држања домаћих животиња и кућних љубимаца на територији града/општине?

Јединице локалне самоуправе на основу Закона о локалној самоуправи („Службени гласник Републике Српске", број: 101/04, 42/05 и 118/05), те закона којима су дефинисане комуналне дјелатности, својим актима ближе дефинишу послове града, односно општине, а који између осталог обухватају и утврђивање услова и начин држања домаћих животиња и кућних љубимаца на подручју јединице локалне самоуправе.

Надзор над поштивањем ових аката врши комунална полиција јединице локалне самоуправе, а здравствени надзор животиња ветеринарска инспекција јединице локалне самоуправе.


У складу са одредбама Закона о слободи приступа информацијама, Инспекторат Републике Српске донио је Водич и Индекс регистар који ближе прописују поступак приступа информацијама из надлежности Инспектората Републике Српске.


Да би остварио право приступа информацијама, грађанин треба да попуни Образац за подношење захтјева за приступ информацијама и достави га Инспекторату Републике Српске на начин који је прописан Водичем и Индекс регистром

Контакт

Република Српска
Републичка управа за инспекцијске послове
Инспекторат Републике Српске
78000 Бања Лука
Трг Републике Српске 8
Тел: +387 51 334 627
Факс: +387 51 307 955
Email: uprava@inspektorat.vladars.net

Nazad na vrh