
Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српски, Анђелка Кузмић и ресорни помоћници, одржали су данас радни састанак са вршиоцем дужности директора Инспектората Републике Српске, Миодрагом Мишићем и главним републичким инспекторима из ресорних инспекцијских сектора.
На састанку су разматрана актуелна питања из надлежности Инспектората Републике Српске у областима пољопривредне, шумарске, ветеринарске, водне и инспекције за храну. Обзиром на значај и обим послова које обављају инспекцијски органи, учесници састанка усагласили су се да сарадња институција представља кључни фактор за унапређење домаће производње, повећање конкурентности, заштиту природних добара, као и заштиту здравља становништва.
Анализирајући активности из претходног периода закључено је да је синхронизовани рад министарства и инспекцијских органа резултирао правовременим и ефикасним поступањем на терену, посебно у тренуцима повећаног ризика као што су случајеви појаве заразних болести животиња. Синергијско дјеловање надлежних институција има кључну улогу у превенцији штета и спречавању економских губитака.
Посебан фокус састанка био је усмјерен и на разматрање мјера које се проводе на управљању природним ресурсима, како би се обезбиједило еколошки одговорно, друштвено корисно и економски одрживо газдовање истима. Усаглашен је став да је наведено могуће остварити само кроз стриктно поштовање прописа, стандарда и провођење планских докумената.
Имајући у виду мјере које Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске предузима у циљу подршке домаћим произвођачима, кроз улагања у примарне и прерађивачке капацитете пољопривреде, шумарства, ловства, прехрамбене индустрије, заштите здравља људи, животиња и биља, инспекцијски органи својим активностима такође настоје пружити снажну подршку развоју и заштити домаће производње.