
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpski, Anđelka Kuzmić i resorni pomoćnici, održali su danas radni sastanak sa vršiocem dužnosti direktora Inspektorata Republike Srpske, Miodragom Mišićem i glavnim republičkim inspektorima iz resornih inspekcijskih sektora.
Na sastanku su razmatrana aktuelna pitanja iz nadležnosti Inspektorata Republike Srpske u oblastima poljoprivredne, šumarske, veterinarske, vodne i inspekcije za hranu. Obzirom na značaj i obim poslova koje obavljaju inspekcijski organi, učesnici sastanka usaglasili su se da saradnja institucija predstavlja ključni faktor za unapređenje domaće proizvodnje, povećanje konkurentnosti, zaštitu prirodnih dobara, kao i zaštitu zdravlja stanovništva.
Analizirajući aktivnosti iz prethodnog perioda zaključeno je da je sinhronizovani rad ministarstva i inspekcijskih organa rezultirao pravovremenim i efikasnim postupanjem na terenu, posebno u trenucima povećanog rizika kao što su slučajevi pojave zaraznih bolesti životinja. Sinergijsko djelovanje nadležnih institucija ima ključnu ulogu u prevenciji šteta i sprečavanju ekonomskih gubitaka.
Poseban fokus sastanka bio je usmjeren i na razmatranje mjera koje se provode na upravljanju prirodnim resursima, kako bi se obezbijedilo ekološki odgovorno, društveno korisno i ekonomski održivo gazdovanje istima. Usaglašen je stav da je navedeno moguće ostvariti samo kroz striktno poštovanje propisa, standarda i provođenje planskih dokumenata.
Imajući u vidu mjere koje Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske preduzima u cilju podrške domaćim proizvođačima, kroz ulaganja u primarne i prerađivačke kapacitete poljoprivrede, šumarstva, lovstva, prehrambene industrije, zaštite zdravlja ljudi, životinja i bilja, inspekcijski organi svojim aktivnostima takođe nastoje pružiti snažnu podršku razvoju i zaštiti domaće proizvodnje.