
Miodrag Mišić, direktor Inspektorata Republike Srpske i Denis Stevanović, direktor Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske, održali su danas radni sastanak na kojem je razmatrano provođenje propisa u oblasti upravljanja ambalažom i ambalažnim otpadom, za čiju primjenu je nadležna republička tržišna inspekcija.
Učesnici sastanka zaključili su da je dosadašnja saradnja institucija bila izuzetna, kako u pogledu profesionalnosti, tako i efikasnosti, te da su rezultati inspekcijskog nadzora u predmetnoj oblasti, u proteklom periodu doveli do značajnog napretka. S tim u vezi, nastavak sradnje kroz kontinuiranu razmjenu informacija i analizu stanja u oblasti, omogućava efikasnije provođenje zakonskih odredaba.
Glavni republički tržišni inspektor, Vaso Janković ovom prilikom istakao je da je inspekcija u protekloj godini izvršila oko 150 kontrola upravljanja ambalažnim otpadom, u kojima su izrečene kazne u iznosu od 280.000 KM jer je utvrđeno da subjekti nisu prijavili tačne količine. Preduzimanje upravnih mjera u ovim slučajevima i nalaganje korekcije prijavljenih količina, direktno su uticali na rast uplaćenih naknada.
Svi poslovni subjekti koji proizvode ili uvoze, odnosno stavljaju na tržište ambalažu, te sav ambalažni otpad koji je nastao u industriji, zanatstvu, maloprodaji, uslužnim i drugim djelatnostima, ili je nastao na neki drugi način, dužni su sa istim postupati u skladu sa zakonskom regulativom.
U skladu sa zakonom, obveznici moraju plaćati naknadu koja se obračunava na osnovu godišnjeg izvještaja o upravljanju ambalažnim otpadom, koji se u zakonom propisanom roku podnosi ministarstvu nadležnom za zaštitu životne sredine i Fondu.
Na sastanku je usaglašen stav da cilj inspekcije nije kažnjavanje i represija, već da se kroz institucionalnu saradnju kontinuirano radi na unapređenju stanja u predmetnoj oblasti, a na način da privredni subjekti blagovremeno izvrše svoju zakonsku obavezu i dostave izvještaje nadležnim organima.