Инспекторат Републике Српске ће у сарадњи са Министарством унутрашњих послова Републике Српске у наредном периоду вршити циљане контроле провођења мјера заштите од пожара и употребе пиротехнике у угоститељским објектима, са акцентом на ноћне клубове и дискотеке.
Циљ контрола је превенција и благовремено отклањање евентуалних неправилности које би за посљедицу могле имати нежељене догађаје, као што је трагедија која се догодила протеклог викенда у Сјеверној Македонији. Подсјетићемо да је републичка инспекција за заштиту од пожара још 2012. године у сарадњи са Министарством унутрашњих послова Републике Српске извршила циљане контроле испуњености услова заштите од пожара у објектима ноћнихн клубова и дискотека у Републици Српској. Тада је извршено око 150 инспекцијских контрола, те је за 28 објеката изречена мјера забране рада.
Мјере забране рада, тада су изрицане због архитектонских недостатака око излаза-улаза, хоризонталних и вертикалних комуникација за ефикасне евакуације и техничких недостатака на исталацијама и опреми на објекту. Након тога услиједило је усклађивање просторија тих објеката, пробијање зидова и отварање резервних излаза гдје је технички пропис то захтијевао, те је већи број субјеката у кратком времену отклонило недостатке. Они који нису технички могли извести потребне измјене на објекту у складу са траженим нормативима, престали су са обављањем дјелатност. Након ове акције, накнадне контроле су се односиле на периодичне прегледе успостављеног стања и одржавања истог на прописаном нивоу.
Републичка инспекија за заштиту од пожара има седам инспектора који врше надзор у свим објектима привредних и ванпривредних дјелатности као што су: здравствени објекти, објекти образовања и културе, угоститељски објекти, различити производни објекти и погони, објекти колективног становања (старачки, студентски домови) и други. У протеклој години републичка инспекција за заштиту од пожара је извршила 1.044 контроле, од чега је 395 било са утврђеним неправилностима. У циљу отклањања утврђених пропуста субјектима је изречено 335 управних мјера, док је због почињених прекршаја издато 56 прекршајних налога. Утврђене неправилности најчешће су се односиле на неспровођење мјера заштите од пожара кроз доношење нормативних аката заштите, нередовно одржавање инсталација и опреме према техничким нормативима и стандардима, одређивање одговорног лица за спровођење мјера заштите од пожара, те обуке и провјеру знања радника.