Nadležne inspekcije inspektorata Republike Srpske su u prvom polugodištu 2023. godine u spoljnotrgovinskom prometu prilikom uvoza izvršile 44.944 kontrole pošiljki hrane. Inspektori vrše provjeru prateće dokumetacije pošiljke, organoleprički pregled i uzorkovanje hrane za laboratorijske analize.
U skladu sa procijenjenim rizikom identifikuju se potencijalne nepravilnosti kod različitih vrsta proizvoda, te se analizama zahtijeva ispitivanje parametara koji predstavljaju najveći rizik kod određenog proizvoda. Npr. najveći rizik kod voća i povrća predstavlja nedozvoljena količina pesticida i teških metala i upravo su to parametri na koje se vrše analize ove vrste hrane.
Posebna pažnja inspektora usmjerena je na proizvode kod kojih je u prethodnim kontrolama utvrđena neka nepravilnost, proizvode sezonskog kataktera, proizvode za koje u zemljama regiona postoje izvjesni rizici ili su utvrđene nepravilnosti i slično.
U posmatranom periodu u kontroli uvoza hrane inspektori su uzeli 1.530 uzorka za laboratorijsku analizu zdravstvene ispravnosti i kvaliteta. Nakon izvršenih analiza za 10 pošiljki hrane zabranjen je uvoz.
Propusti su utvrđeni kod pošiljki tikvica iz Albanije, mrkve iz Egipta, manga iz Brazila zbog povećanog prisustva pesticida, pošiljki žitarica iz Srbije zbog prisustva mikotoksina i drugih.
Važno je napomenuti da se za pošiljke od kojih su uzeti uzorci za analizu zabranjuje stavljanje u promet, distribucija ili prerada, sve do donošenja rješenja inspektora u skladu sa rezultatima laboratorijskog ispitivanja uzoraka. S obzirom na ovu proceduru, u slučajevima kada se analizama utvrdi neka nepravilnost, ne postoji rizik da je hrana konzumirana, jer ista nije ni bila dostupna potrošačima.
U prvom polugodištu ove godine u unutrašnjem prometu nadležne inspekcije su izvršile 1.180 kontrola kod subjekata u poslovanju sa hranom. Inspektori su kontrolisali higijenske uslove objekta i opreme, ispravnost rashladnih uređaja, način čuvanja hrane, higijenske postupke zaposlenih, deklaracije i senzorna svojstva hrane i drugo.
Utvrđivanje zdravstveno neispravne hrane je mnogo rjeđe od utvrđivanja raznih nepravilnosti koje za posljedicu mogu imati neispravnu hranu, kao što su neredovni sanitarni pregledi zaposlenih, propusti u održavanju higijene u objektima koji se bave proizvodnjom i prometom hrane, nepravilna manipulacija hranom i slično.
U posmatranom periodu po nalogu inspekcije iz prometa je povučeno oko tri tone različitih namirnica. Najčešće je riječ o proizvodima koji po svojoj prirodi imaju kraći rok trajanja, kao što su mliječni proizvodi, osvježavajuća pića i sokovi ili konditorski proizvodi.
Rad inspektora na granici, stručna procjena rizika, pravovremeno identifikovanje potencijalnih nepravilnosti i preduzimanje propisanih mjera, rezultirali su time da se na tržištu nalazi hrana koja je propisanog kvaliteta. Nadležne inspekcije angažovane su u svom punom kapacitetu i svakodnevno vrše nadzor kod subjekata koji se bave proizvodnjom i prometom hrane, te na osnovu navedenog možemo reći da se na tržištu Republike Srpske prometuje kontrolisana hrana.